Käesoleval ajal toimub maailmas palju revolutsioonilisi uuendusi, seda ka meditsiinis. Ametlik meditsiin on järjest rohkem pöördumas oma juurte poole s.o. rahva-, pärimusliku- või ka alternatiivmeditsiini saavutuste poole haiguste ennetamiseks ja tervendamiseks. Kui ametlik meditsiin asetab rõhu medikamentoossele ravile ja peamiselt võitleb haiguste sümptomitega ja tagajärgedega, siis rahvameditsiin asetab rõhu looduslikku päritolu vahenditele ja meetoditele ning organismi enda võimele end tervendada. Rahvameditsiinis on suur tähtsus olnud just ravimtaimede kasutamisel. On ju suurepärane, et teadusmaailm hakkab ka tunnistama paljusid ravimeetodeid ja vahendeid, mida seni kasutati vaid rahvameditsiinis, kuid järjest enam seisavad loodusravi propageerijad silmitsi faktiga, et seni vabalt saadaval olnud vahendid ja isegi ravimtaimed, mida on aastasadu kasutatud, keelatakse põhjendusega, et need on nüüd tunnistatud ravimiteks ja meditsiinilise hariduseta inimesed neid müüa ega vahendada ei tohi. Paljude selliste taimede puhul kehtib keeld ainult Eestis ja teistes Euroopa Liidu riikides (Inglismaa, Saksamaa, Soome) on nende ost-müük täiesti võimalik.
Mõned levinud taimed nii kodust kui ka võõrsilt, mis on Eesti Ravimiameti poolt määratletud ravimitena ning millede müük tervisepoodides on keelatud.
AASIA VESINABA e. GOTU KOLA on metsik ürt, mida peetakse Aasias müstiliseks taimeks, omistades sellele afrodisiakumi võimeid, vaimsete võimete suurendamist.
AEDRUUT – taimel on põletiku-, krambi- ja nugilistevastane, antibakteriaalne, fungitsiidne, rahustav, üldtugevdav, toniseeriv, mürke neutraliseeriv, valuvaigistav ja haavu parandav toime.
AIVA e. KÜDOONIA – soodustab seedimist ja toimib baktereid hävitavalt.
BENGALI RASVAUBA on tähtis ajurveeda taim. Stimuleerib dopamiini tootmist, parandab meeleolu (antidepressandi omadused), seksuaalsust (testosteroonitaseme tõus), viljakust (spermatosoidide hulka), koordinatsiooni.
FÜÜSAL e. INKAMARI – lisaks maitseelamusele on marjadel ka tervist parandavad omadused. Neis sisalduvad polüfenoolid ja karotenoidid toimivad antioksüdantidena ja põletikuvastaselt.
HARILIK RASS – seda kasutatakse rahustina ja unerohuna, samuti valude ja krampide vastu.
HUNDIHAMMAS e. ASTRAGALUS – kasulik mõju immuunsüsteemile, südamele, maksale ning toetava ravina vähiravis.
HÕLMIKPUU e. GINKO BILOBA- soodustab vereringet nii jäsemetes kui ajus.
JAMSS on rikas mitme toimeaine poolest, kuid ta sisaldab ka taimset steroidi diosgeniini.
KALANHOE on põletikuvastase toimega ja soodustab haavade kiiret paranemist.
KALMUSEJUURT tunnustab kogu maailm kui immuunsüsteemi tugevdajat. Loodusravi uurijad on kalmusejuurt nimetanud meie kliimavööndi zenzenniks.
KASSIKÜÜS e. KÜÜNISVÄÄT on võimas taimne immunomodulaator, millel on põletikuvastane, spasmolüütiline ja antioksüdantne toime.
KULDHERNES – droog on ammust ajast tuntud kui suurepärane rögalahtisti, pehmendav köhavastane ravim ja kasutatakse teda bronhiidi, ülemiste hingamisteede katarri ja gripi puhul.
KURGIROHI on väga vana maitse- ja ravimtaim. Tarvitatakse tursete, unetuse, närvilisuse, liigesereumatismi, liigese- ja lihasevalu, podagra, neeru- ja kuseteede põletike, sapi- ja põiekivide, hirmutunde ja unetuse korral. Välispidiselt tarvitatakse nahahaiguste raviks.
LEESIKAS – leesikalehetee toimib hästi neerupõletiku või sapikivitõve puhul ning aitab suurendada uriinieritust.
MAARJAOHAKAS aitab turgutada maksa ning selle kaudu organismis võimsat puhastustööd teha, alandab veresuhkru taset, puhastab verd, aitab ravida veenilaiendeid.
NAISTEPUNA on üks põhjalikumalt uuritud ravimtaimi. Toime on põletikuvastane, seedimist ja sapieritust soodustav.
NEEM – aitab tõhusalt väsimuse, külma, palaviku, isukaotuse ja ussihaiguste vastu.
PAISELEHT – sellega ravitakse kurgupõletikku, köha, bronhiiti, neeru- ja kusepõiepõletikku, sapipõiehaigusi, furunkuloosi, omab valuvaigistavaid omadusi, eriti reumavalude taandamiseks.
SENNA – kasutatakse kõhukinnisuse korral lahtistina.
SIDRUNVÄÄNDIK ergutavab hingamiselundeid, südant ja veresoonkonda, suurendavab organismi vastupanuvõimet ning pärsib kolesterooli imendumist.
VESIKAAK on üks ajurveeda meditsiini võtmetaimi – ega Indias talle asjata BRAHMI, universumi loonud jumala nime poleks kingitud. Tuntud rohkem küll kui aju– ja närvisüsteemi töö parandaja, omab brahmi positiivset toimet ka seedetraktile ja hingamisteedele. Pärsib märkimisväärselt vähirakkude vohamist sarkoomi (luuvähi) patsientidel.
VEREURMAROHI – ravimtaimena on vereurmarohu mahla ja lömastatud taime kasutatud soolatüügaste, konnasilmade, seenhaiguste, sügeliste ja kollaste nahaplekkide raviks. Kuivatatud ürt kuulub mao-, soole- ja sapivaevusi leevendavate teede koostisse.
Üllatusena leidsin nimekirjast veel sellised nimetused nagu HARILIK KURK, RABARBER ja MUST RÕIGAS. Täieliku nimekirja leiad siit: http://www.ravimiamet.ee/ravimina-maaratletud-raviomadustega-ainete-ja-taimede-nimekiri